Kto zneužíva voľby?

Autor: Michal Skalník | 27.3.2014 o 13:47 | (upravené 27.3.2014 o 14:04) Karma článku: 15,86 | Prečítané:  836x

Všetci sa asi zhodneme na tom, že prezidentský úrad by mal byť účelom a nie prostriedkom. Kandidát na prezidenta by nemal mať s týmto úradom alebo so svojou kandidatúrou nejaké postranné úmysly a len verejne propagovať, že mu ide o ústavnú fuknciu, jej zmysel a výkon.

No a tragikomika týchto volieb je, že túto povedzme základnú podmienku je pre kandidátov tak ťažké splniť. Z trojice hlavných kandidátov a ex-kandidátov ju spĺňa jedine Kiska.

Procházka v počiatkoch svojej kampane musel čeliť všetečnej výhrade, či nekandiduje len preto, aby sa prezentoval a vo voľbách nazbieral hlasy, ktoré potom použije ako politický kapitál. Táto pochybnosť však časom zapadla a dokonca ani po voľbách sa znova neobjavila.

Predpokladám, že asi preto, že to je už verejnosti a tým pádom aj Procházkovi jedno. Preto už tri dni po prvom kole môže zľahka hovoriť o novom politickom subjekte a dnes (dva dni pred druhým kolom) oznámiť, že odchádza z parlamentu a zakladá novú stranu. Čo tam po tom, že tým vlastne potvrdzuje tie prvotné výhrady, že on vlastne nikdy prezidentom byť nechcel.

Fico môže byť rád, že je v druhom kole a že na Slovensku nie sú novinári, ktorí by do neho pol hodinu búšili v živom vysielaní jedinú otázku: Prečo kandidujete na prezidenta? Pretože Fico na ňu pravdivú odpoveď nahlas povedať nemôže a svojimi vlastnými vysvetleniami naráža na hranice logiky ako pokazené autíčko do stien detskej izby: "prezident nemá skoro žiadne právomoci" vs. "prezident bude dôležitejší než premiér", atď. Hold, prezentovať odchod z riadiacej funkcie štátu v polovici volebného obdobia ako pozitívny politický vývoj, je tak trochu ... nemožné.

Takže... Čo si o tom myslieť? Vo svete realpolitiky je luxusom robiť veci len pre ne samé, bez postranných úmyslov. Fico chce voľby použiť, aby z vlády nateraz utiekol a Procházka ich využil, aby sa do vlády o dva roky dostal. Kiska vlastne tieto voľby zachraňuje. Pretože je jediný, kto ich zmysel napĺňa. Je jediný z hlavných kandidátov, ktorý išiel do volieb naivne len preto, že chce byť prezident. Nič viac, nič menej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kto bude na Vianoce dokladať tovar? Firmy nevedia nájsť brigádnikov

Vo väčších mestách ponúkajú brigádnikom aj štyri eurá za hodinu, ale nikto nemá záujem.

SVET

Deň, ktorý navždy zostane dňom hanby USA

Od útoku na Pearl Harbor ubehlo 75 rokov.

PLUS

Anton Zajac: Šancou pre Slovensko je nová, slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu.


Už ste čítali?