Čo diskvalifikuje kandidáta Fica?

Autor: Michal Skalník | 27.1.2014 o 12:12 | (upravené 27.1.2014 o 22:50) Karma článku: 21,37 | Prečítané:  2434x

Priaznivci a pätolízači premiéra sa verejne udivujú nad množstvom pozornosti, ktorú Robertovi Ficovi venujú jeho protikandidáti a médiá. Podsúvajú pritom verejnosti názor, že to svedčí o neschopnosti protikandidátov prísť s vlastným témami a taktiež o zaujatosti médií voči premiérovi. Omyl. Kandidatúra Roberta Fica si vyžaduje totálnu pozornosť. Prípadný úspech premiéra vo voľbách totiž ohrozí túto funkciu hneď vo viacerých bodoch:

 SITA

 

1) Prezidentove dve najdôležitejšie oblasti pôsobnosti sú vyvažovacia a kontrolná funkcia voči parlamentu a vláde. To, že kandiduje ako premiér, ho v týchto úlohách jednoznačne kompromituje. Je ťažké uveriť tomu, že Robert Fico ako prezident bude vracať zákony vlastnému SMERU-SD alebo si bude k sebe volať svojich bývalých ministrov na koberček.  Pochopiteľne si to vieme veľmi dobre predstaviť ako marketingové "bu bu bu" alebo mediálnu hru, ale nie ako seriózny výkon svojej funkcie.

Voľba Roberta Fica za prezidenta SR je teda voľbou proti nezávislosti prezidentského úradu a za jeho splynutie s vládou.

2) Nezávislosť úradu pri tom nie je ohrozená len z dôvodu, že kandidátom je premiér, ale taktiež kvôli tomu, že je zároveň predsedom najsilnejšej politickej strany v parlamente, krajoch i komunálnej politike. Predseda SMERU-SD Robert Fico ako prezident znamená previazanie úradu prezidenta s vládnou stranou, ľuďmi i podnikateľmi, ktorí sú na ňu napojení.

Voliť Roberta Fica znamená pozvať do prezidentského úradu taktiež stranu SMER-SD.

3) Voliť Roberta Fica za prezidenta zároveň znamená odvolať ho predčasne z postu premiéra, do ktorého ho na štyri roky v roku 2012 poslali voliči. V dejinách moderného Slovenska je to beprecedentná mocenská rošáda.

Voliť súčasného premiéra za prezidenta teda znamená dovoliť mu, aby v roku 2016 neskladal vo voľbách zo svojho vládnutia účťy, ale namiesto toho sedel v prezidentskom paláci a viezol sa ďalej - nevedno kam.

Na záver môžeme jedine dodať, že zo spôsobu voľby akou je prezident volený a zároveň i z jeho právomocí zakotvených v ústave vyplýva, že má byť v domácej politike akousi neutrálnou silou, nezávislou na konkrétnych mocenských prúdoch a manévroch. Tejto predstave sa kandidát Robert Fico nepribližuje ani náhodou. Skôr svojou kandidatúrou na prezidenta provokuje slovenskú ústavu a diskvalifikuje sám seba.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?