Predvolebná pena z úst SMERu

Autor: Michal Skalník | 3.2.2014 o 14:37 | (upravené 3.2.2014 o 16:12) Karma článku: 21,99 | Prečítané:  2624x

Od policajnej razie v Moldave nad Bodvou ubehlo viac než pol roka, no posledný týždeň je okolo nej viac rozruchu, než tomu bolo za celého pol roka dohromady. Čím to je? Vitajte v divadle Roberta Fica.

Neviem akou látkou začínajú súčasní stredoškoláci predmet politológia, no vzhľadom na slovenské reálie by bolo najlepšie začínať politickým marketingom - ten je totiž pre súčasnú vládu dôležitejší než vecná politika. Dôležité pre pochopenie toho, čo sa deje, nie je uvažovať nad tým "či je navrhované riešenie politicky správne a o čo v ňom ide" ale rozmýšlať o tom "prečo o ňom politik hovorí práve teraz, ako o ňom hovorí a koho sa tým snaží osloviť".

Bez týchto úvah totiž človek - divák, ľahko naletí premyslenej dramaturgii politika - divadelníka. Napr. teraz to vyzerá, že ombudsmanka si nedá pokoj a stále provokuje, policajti z východu sú už pol roka na práškoch kvôli spochybňovanej akcii a rómovia to bez ďalšej razie do leta asi nevydržia. Preto chce predseda parlamentu urýchlene poslať ombudsmanku na prevýchovu bližšie k Rómom a preto premiér Fico uteká na východ, aby tam policajtov v ťažkej chvíli povzbudil.

No v skutočnosti jediný, kto v tejto kauze posledný mesiac neustále šliape na plyn a vytvára rozruch je Fico a jeho SMER. Začalo to pred mesiacom pozvaním ombudsmanky na vládu, z ktorého sa nakoniec vyklula Ficova exhibícia a ďaľšou Ficovou exhibíciou to v Moldave nad Bodvou aj skončilo. Po šiestich rokoch vládnutia SMERu si pritom pripomeňme, že Fico sa púšťa do sporov nie tam, kde cíti názorového alebo ideového protivníka, ale tam, kde z toho môže niečo vytĺcť. Aj tu to možno na začiaku vyzeralo, že ombudsmanka podráždila Ficovu ješitnosť, že Paškovi pretiekla jeho parlamentná čaša trpezlivosti, no pravda je v prípade vládnej strany opäť prízemná - januárový repertoár divadla SMER.

Fico a jeho SMER si spočítali, že v tomto spore, ak ho aj vybičujú do absurdna, nemôžu nič stratiť, môžu len získať. Získať tých voličov, ktorých im z ich volebného koláča začal dva mesiace pred voľbami odlamovať Marián Kotleba. Treba len v hlavách verejnosti posunúť význam toho, čo sa deje: Z "ombudsmanka si plní svoju úlohu ochránkyne práv" na "chce len hádzať polícii polená pod nohy." Z "ombudsmanka našla závažné pochybenia pri policajnej razii" na "nech tam ide k Rómom žiť, keď chce súdiť", atď. Tak, aby v konečnom dôsledku boli Fico, Kaliňák a Paška ochrancami slušnej majority a ombudsmanka ochrankyňa neprispôsobivých Rómov, proti ktorej oni bojujú.

To, že kvôli budovaniu svojho predvolebného image chcú presídliť úrad ústavného činiteľa, to, že hrubou silou tlačia verejnú mienku tam, kde prokurátor len nedávno začal proti postupu polície trestné stíhanie, to, že Rómovia na Slovensku by si podľa vlády mali na preventívnu policajnú bitku zvykať, to je všetko nebezpečné. Osobnou tragédiou Ficovho politického divadla však je, že ho pred voľbami znova vidíme zostupovať do temného suterénu svojej politickej praxe. Tam, v prítmí svojej alchýmie, si zostrojuje svoju rómsku kartu. To, že podporí proti rómske nálady, utvrdí stereotypy, pošliape po druhých, je mu jedno. Dôležité je vyhrať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?