Matovičova hra na referendum

Autor: Michal Skalník | 17.2.2014 o 14:02 | (upravené 17.2.2014 o 16:59) Karma článku: 7,28 | Prečítané:  1081x

Po oznámení zámeru OĽaNO zorganizovať referendum sú jasné aj ďalšie dve veci: Matovičovo referendum sa na Slovensku uskutoční (Obyčajní majú dostatok peňazí aj času na zber 350 000 podpisov potrebných na vyhlásenie referenda) a druhá vec - účasť bude menšia než 50% a referendum skončí ako neplatné. Niežeby prekročiť túto hranicu bolo nemožné, no Matovičovci sa o to ani vážne nepokúšajú.

Na Slovensku politici aj politológovia vedia, že inštitút referenda v domácej politickej praxi zdegeneroval a z nástroja priamej demokracie sa stal nástroj politického boja a politického marketingu. Okrem referenda o členstve SR v EÚ mali všetky referendá za účel fungovať ako mobilizácia voličov alebo zisk určitej politickej výhody. Od prvého Ľuptákovho referenda o preukazovaní financií pri privatizácii, cez Mečiarovo o zákaze privatizácie strategických podnikov, cez dve referendá o skrátení volebného obdobia, až po posledné Sulíkove referendum, s prísľubom ktorého išla SaS do volieb. Všetky tieto kvázi referendá skončili ako neplatné, no svoj účel splnili - prezentovali strany, ktoré si ich vymysleli: ZRS ako bojovníka za transparentnejšiu privatizáciu, HZDS ako stranu proti privatizácii strategických podnikov, SaS ako zoštíhlovača štátneho aparátu.

Po takejto skúsenosti s referendami by sa mal občan aj médiá vždy pri ďalšom pokuse pýtať: myslí to daná strana s referendom vážne alebo chce len kampaň za štátne peniaze? Jeden zo spôsobov ako to zistiť, je sledovať, či strana robí všetko preto, aby referendum uspelo. A tu začínajú pochybnosti o úprimnosti OĽaNO.

Matovičovci sa do referenda pustili ako exoti. Rovnako ako keď chceli pred pol rokom zmeniť pravidlá referenda novelou ústavy, no s žiadnou politickou stranou o svojom návrhu nerokovali, hoci ich podporu potrebovali. Žiadne politické strany Matovičovci nepozvali ani k referendu a na tlačovke k ďalšej spolupráci oslovili len "jednotlivcov a organizácie". OĽaNO sa tak ochotne zaradilo do línie predchádzajúcich neúspešných referend, za ktorými stála jedna strana a ktoré ostatné strany buď nepodporili alebo proti nim rozbehli vlastnú proti kampaň. Prečo by sa koniec koncov mali podielať na popularizačnom projekte inej strany?

Tu je skrytý referendový trik á la OĽaNO, ktoré refrendum prezentuje ako národný referendový súbeh, do ktorého je pozvané celé Slovensko, "Nech tých otázok je aj dvadsať, no a čo!". Samotné OĽaNO do referenda navrhuje len také drobnosti ako napr. ústavné zakotvenie zväzku manželského ako zväzku muža a ženy. Síce o tomto bode nemali Matovičovci vo svojom volebnom programe ani zmienku, teraz je to pre nich národná priorita. Ktorá politická strana by si nechcela privlastniť témy, ktoré protesty za rodinu ukázali ako náramne politicky výnosné?

Absurdity ako návrh poslanca Vašečku mať v referende otázku, či má byť na prihláške na VŠ uvedené rodič a rodič alebo otec a matka, to, že referendum má bojovať proti korupcii, že má hľadať riešenia, sú už len "drobnosti", nepochopenie toho na aké otázky má referendum odpovedať a ako by s ním mali politici narábať.

Matovič na svojej tlačovke odkázal odporcov jeho referenda na google: Naťukať Švajčiarsko a kto si bude ďalej myslieť, že referendum je blbosť, tak je blázon! Ja by som Matovičovi doporučil naťukať do googlu "referenda na Slovensku". Zistil by, že úspešnému referendu by mala predchádzať politická dohoda, nezneúživanie referenda na vlastný prospech a jasná a silná téma. Ironicky, referendový patvar a sólo projekt vypúšťa strana, ktorá sa dlhodobo hrdí svojimi snahami oživovať na Slovensku priamu demokraciu. Robí pri tom presný opak.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?