Kto zneužíva voľby?

Autor: Michal Skalník | 27.3.2014 o 13:47 | (upravené 27.3.2014 o 14:04) Karma článku: 15,86 | Prečítané:  858x

Všetci sa asi zhodneme na tom, že prezidentský úrad by mal byť účelom a nie prostriedkom. Kandidát na prezidenta by nemal mať s týmto úradom alebo so svojou kandidatúrou nejaké postranné úmysly a len verejne propagovať, že mu ide o ústavnú fuknciu, jej zmysel a výkon.

No a tragikomika týchto volieb je, že túto povedzme základnú podmienku je pre kandidátov tak ťažké splniť. Z trojice hlavných kandidátov a ex-kandidátov ju spĺňa jedine Kiska.

Procházka v počiatkoch svojej kampane musel čeliť všetečnej výhrade, či nekandiduje len preto, aby sa prezentoval a vo voľbách nazbieral hlasy, ktoré potom použije ako politický kapitál. Táto pochybnosť však časom zapadla a dokonca ani po voľbách sa znova neobjavila.

Predpokladám, že asi preto, že to je už verejnosti a tým pádom aj Procházkovi jedno. Preto už tri dni po prvom kole môže zľahka hovoriť o novom politickom subjekte a dnes (dva dni pred druhým kolom) oznámiť, že odchádza z parlamentu a zakladá novú stranu. Čo tam po tom, že tým vlastne potvrdzuje tie prvotné výhrady, že on vlastne nikdy prezidentom byť nechcel.

Fico môže byť rád, že je v druhom kole a že na Slovensku nie sú novinári, ktorí by do neho pol hodinu búšili v živom vysielaní jedinú otázku: Prečo kandidujete na prezidenta? Pretože Fico na ňu pravdivú odpoveď nahlas povedať nemôže a svojimi vlastnými vysvetleniami naráža na hranice logiky ako pokazené autíčko do stien detskej izby: "prezident nemá skoro žiadne právomoci" vs. "prezident bude dôležitejší než premiér", atď. Hold, prezentovať odchod z riadiacej funkcie štátu v polovici volebného obdobia ako pozitívny politický vývoj, je tak trochu ... nemožné.

Takže... Čo si o tom myslieť? Vo svete realpolitiky je luxusom robiť veci len pre ne samé, bez postranných úmyslov. Fico chce voľby použiť, aby z vlády nateraz utiekol a Procházka ich využil, aby sa do vlády o dva roky dostal. Kiska vlastne tieto voľby zachraňuje. Pretože je jediný, kto ich zmysel napĺňa. Je jediný z hlavných kandidátov, ktorý išiel do volieb naivne len preto, že chce byť prezident. Nič viac, nič menej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?