Nech si súkromník na Petržalke zarobí

Autor: Michal Skalník | 22.5.2014 o 12:27 | (upravené 26.5.2014 o 19:03) Karma článku: 12,45 | Prečítané:  8254x

Pozeranie video záznamu z obecného zastupiteľstva nie je činnosť, ku ktorej si otvoríte flašu vína a pozvete k sebe priateľov, no o pol roka budú voľby a aspoň zopár občanov napadne skontrolovať svojich volených zástupcov in flagranti – pri ich mentálno-morálnom výkone na zasadnutí zastupiteľstva. Ja som sa do toho pustil. 

Dajme bokom fakt, že sa jedná o nedramatickú procedúru, ktorá je obťažkaná citátmi paragrafov, formálnymi prejavmi úcty, je plná neustáleho hlasovania a cudzích slov. Spoza tohto závoja formalít občas vykukne pravá esencia tunajšej politiky – dať niekomu zarobiť. Mňa táto esencia udrela do nosa pri prezeraní zasadnutia petržalského zastupiteľstva zo septembra a októbra minulého roka. Prednosta úradu pán Štefánik rutinérsky predniesol zastupiteľstvu návrh – prenájom betónovej plochy na prevádzku parkoviska na petržalskej strane Dunaja (medzi Mýtnym domčekom a divadlom Aréna). 6000 m2 za 1500 eur na mesiac, celkovo na päť rokov.

Na rovinu – je smiešne, že vedenie miestneho úradu vôbec tak nevýhodný návrh považuje za dobrý a predkladá ho.  V 1. rade MČ bojuje s nedostatkom parkovacích miest a chce prenajať parkovaciu plochu súkromníkovi. V 2. rade chce mu prenajať 6000 m2 za 1500 eur mesačne pritom je na danom mieste schopný vybrať na parkovnom prinajmenšom desať násobok tejto sumy. V 3. rade z dlhodobého prenájmu vyplývajú riziká (mesto alebo Petržalka bude v budúcnosti pozemok potrebovať), ktorým sa treba v zmluve vyhnúť, no zmluvu úrad  zastupiteľstvu nepredložil.

Divák by čakal, že starosta prebije tieto obavy nejakým pádnym dôvodom, no prichádza len univerzálny argument na predaj alebo prenájom čohokoľvek, čo mestská časť vlastní – keď dáme, budeme mať peniaze, keď nedáme, nebudeme mať nič. Že mu to dávame pod cenu? Že by z toho mohla mať MČ viac? Takto vedenie mestskej časti neuvažuje, majetok je príťaž a nie príležitosť. Túto slabomyselnosť vedenia MČ dokonale vyjadril vo svojej reči koaličný poslanec Adrián Arpai “investície na údržbu, ktoré bude (súkromník) vynakladať, odbremeňuje mestskú časť. Keby sme my mali prevádzkovať takéto veľké parkovisko a platiť údržbu, upratovanie, všetko… to je katastrofálne, katastrofálne, čo by sme s tým mali náklady.” Názor, že upratovanie parkoviska sú katastrofálne náklady hádam nepotrebuje komentár.

Happy end pre petržalčanov je, že nakoniec návrh v zastupiteľstve tesne neprešiel. No najlepšia pointa na záver. Pri prednesení návrhu sa opozičná poslankyňa Hájková divila, čože je to za firmu, ktorej sa má dané parkovisko prenajať. Starosta Bajan to prešiel s mlčaním, no na pár vecí si spomenúť mohol. Napríklad, že firma MFK Petržalka a.s. sa pred zmenou názvu volala FC Artmedia Petržalka a pán Bajan bol jej zamestnancom – prezidentom klubu. Pôsobil tam pritom ešte v čase, keď a.s. prešla na súčasného vlastníka - cyperskú firmu Stofamoco Advisors Limited. Čo mal starosta robiť? Stačilo pozrieť do vlastného etického kódexu, ten hovorí jasne: “volený predstaviteľ sa zaväzuje spraviť všetko pre elimináciu konfliktu záujmov.” Starosta Bajan nie že svoj vzťah k MFK Petržalka zastupiteľstvu neoznámil, ale ani sa diskusie nezdržal. Obhajoval záujem svojho bývalého zamestnávateľa a vyzýval zastupiteľstvo nech firme nehádže polená pod nohy. Nech si súkromník zarobí. 

Tlačové oddelenie MČ Petržalka na žiadosť o vysvetlenie neodpovedalo

AKTUALIZÁCIA:

Reakcia starostu V. Bajana z 26.5.2014 na môj článok.

Vážený pán Skalník,

možno skôr, než niekoho začnete podozrievať z porušovania etického kódexu, by ste si mali svoje názory overiť. Vyprosujem si, aby ste používali tak silné slová bez toho, aby na nich bola čo len štipka pravdy.

Nikdy som nebol zamestnancom FC Artmedia a.s. ani FC Artmedia Petržalka a.s. a ani som nebol členom žiadneho z orgánov týchto spoločností. Veľmi ľahko sa to dá verifikovať napríklad vo výpise z obchodného registra. Funkcia prezidenta futbalového klubu Artmedia Petržalka, ktorú som vykonával, bola čestnou a nijako nehonorovanou funkciou. So samotnou akciovou spoločnosťou som nemal niekedy nič spoločné, žiaden zmluvný či iný vzťah a futbalový klub bol len jednou z mnoha činností, ktoré táto akciovka v rámci svojho predmetu činnosti realizovala. MFK Petržalka a.s. je síce nový názov akciovej spoločnosti, ale s futbalovým klubom FC Artmedia Petržalka nemá nič spoločné, ten už dávno zanikol.

Moja odpoveď na ňu:

Vážený pán Bajan,

K Vašej prosbe, aby som si svoje názory overil skôr než ich uverejním, môžem jedine uviesť, že Vášmu tlačovému oddeleniu som už v marci napísal email so žiadosťou o vysvetlenie. Druhý krát som tak učinil minulý týždeň, ani v jednom prípade mi nikto neodpovedal. Informácie sa nedajú overiť, ak s Vami nikto nekomunikuje - predpokladám, že by ste si mali pohovoriť skôr s Vašimi zamestnancami na tlačovom oddelení.

K Vášmu ohradeniu sa, že na mojich tvrdeniach nie je ani štipka pravdy, musím povedať, že je a nie štipka. Ďakujem za informáciu, že Vaša funkcia prezidenta klubu bola nehonorovaná a čestná - no na probléme to nič nemení. Pôsobil ste ako prezident klubu, mal ste na starosti dobudovanie infraštruktúry, komunikoval ste s médiami, keď Artmedia prešla na nového vlastníka - Stofamoco Advisors Limited. Hoci to ako vravíte bola funkcia neplatená a čestná, pracoval ste pre klub (ako jeho prezident) a ten klub mal nejakého majiteľa. Rovnakého majiteľa akého má subjekt, ktorému ste chceli prenajať pozemky. Nič sa teda nemení ani na tom, že ste mali tento vzťah k spoločnosti zastupiteľstvu oznámiť. Najmä, keď na zastupiteľstve explicitne zaznela otázka, čo to je za firmu - a Vy ste mlčal.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?