Kto vracia SNS do parlamentu?

Autor: Michal Skalník | 27.3.2015 o 10:10 | (upravené 27.3.2015 o 11:44) Karma článku: 8,14 | Prečítané:  1294x

Predstaviteľ malej mimoparlamentnej strany dostal viac priestoru, než ktorýkoľvek iný politický predstaviteľ SR. Mediálne turné SNS si pýta vysvetlenia.

Každý politik dúfa, že médiá k nemu budú naklonené, keď bude hovoriť. Že sprostredkujú jeho posolstvo verejnosti, keď to bude potrebovať. Mohli by sme povedať, že Andrejovi Dankovi a jeho SNS sa v posledných mesiacoch pošťastilo, no keďže štastie nie je politická komodita, pozrime sa na tento “zázrak” radšej pragmaticky. Mediálné turné, ktoré v poslednej dobe absolvovala SNS, si pýta vysvetlenia.

Mediálny zázrak

Percentná v prieskumoch zvyknú skákať, no nárastu SNS sa dá odôvodnene veriť (viď. prieskumy focus a polis). Táto mimoparlamentná strana mala prvé dva mesiace takú mediálnu expozíciu, že parlamentné OĽaNO alebo MOST-HÍD by si mohli na jej mieste gratulovať. Aby sme nevychádzali len z dojmov, porovnal som koľko televíznych vystúpení SNS propagovala na svojom facebooku v roku 2014 a 2015. Výsledok - za prvé dva mesiace 2015 prezentovala SNS svoje názory v televíziách viackrát, než za celý posledný rok dokopy. 

 

V odnožiach štátnej TASR (teraz.sk a tablet.tv) sa SNS dostalo taktiež štedrej pozornosti – rozhovory s predsedom a podpredsedom strany, priamy prenos z konferencie SNS. V diskusných reláciách TA3 bol predseda SNS Andrej Danko dokonca najčastejšie sa k referendu vyjadrujúci politik. K referendu sa vyjadroval v reláciách V politike a Téma dňa 18. a 25. januára a taktiež 4. februára. Inými slovami – predstaviteľ malej mimoparlamentnej strany dostal viac priestoru, než ktorýkoľvek iný politický predstaviteľ SR.

Ako to vysvetliť?

Na tento mediálny pressing sa dá pozrieť dvoma spôsobmi. Prvý pohľad je, že SNS ako prvá začala kampaň do parlamentných volieb 2016 a určité médiá sa na jej kampani (viacmenej nápadne) podieľajú. Z tohto pohľadu je zaujímavé sa pýtať na to a) prečo má SNS takúto nefér výpomoc b) kto jej túto výpomoc sprostredkováva a c) čo sa za to od SNS očakáva. Treba sa pozrieť taktiež na to, že SNS dostáva extrémne veľa pozornosti v TA3, kde má privilégiá aj vládny SMER.

Druhý pohľad, hoci naivný, je, že SNS dosiahla lepšie politické angažmá a mediálnu atraktivitu niečim podstatným: expertízami, politickými činmi alebo aspoň programami, ktorými triumfla ostatné strany. No keď sa pozrieme na činnosť SNS v posledných mesiacoch, tak vidíme najmä “politické vyhlásenia”. Po tragédii v Paríži bil Andrej Danko na poplach s požičanou frázou “islamizácia začína kebabom”, ku ktorej pridal nonsens “v Bratislave už prebieha”. Ukazoval verejnosti výpis z katastra, ktorý mal dokazovať, že na kramároch chcú moslimovia postaviť mešitu. Mimochodom to isté tvrdil už pred troma rokmi (link), pochopiteľne za menšej pozornosti médií.

Na mediálny vrchol však vystúpal až v téme referendum. Opäť je však otázka, v čom bol prínos SNS? Ak ide o obhájcov referenda, tak TA3 mala na výber z oveľa väčších politických strán: KDH a OĽaNO, ktoré svoju podporu verejne vyjadrovali. TA3 však radšej konštantne pozývala Andreja Danka. On a jeho SNS si následne na téme robili ľahkú reklamu ľudovými múdrosťami typu “nevie muž pohladiť ako žena”, nezabudli pridať aj hrozby “pamätajte na moje slová, že do niekoľko rokov budú mať homosexuáli na Slovensku deti” a tému spojili aj s odporom voči EÚ “šanca ukázať, že Slovensko je tu a nebude donekonečna preberať veci”.

Nezničiteľný pôvab SNS

Inými slovami, je zrejmé, že SNS od niekoho dostala voľné lístky do mediálneho priestoru a obratne ho využíva. S ľahkosťou sa vracia do role ochráncu Slovenska, čulého strážcu suverenity, vizionára budúcich hrozieb, pamätníka tých minulých. Akokeby Slováci vôbec nemali skúsenosť s tým, že “národné cítenie” politikov je u nás len póza a kalkul (viď. pompézne umiestnenie sochy Svätopluka pred hradom vs. garážovanie rímskych pamiatok za ním). Akokeby sme zabudli, že SNS za celú jej novodobú existenciu primitizovala slovenskú národnú politiku. Že národniarom odvolal premiér Fico kvôli korupcii takmer všetkých ministrov.

SNS sa s najväčšou pravdepodobnosťou v roku 2016 opäť vráti do parlamentu. A spolu s ňou sa vráti aj národniarske divadlo – boj proti moslimom, homosexuálom, európskej únii a Maďarom. Mimochodom všimli ste si, že odkedy SNS nie je v parlamente, tak o maďarských hrozbách nie je počuť? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?